Причини пошкодження вантажів при перевезеннях – відповідальність перевізника
На жаль, при перевезенні вантажу можуть відбуватися непередбачені ситуації, які призводять до його пошкодження та псування. Через що він може позбутися свого товарного вигляду і просто прийти в непридатність. Виною можуть бути різні фактори, але це все відповідальність перевізника за пошкодження вантажу. Розглянемо основні причини.
Недотримання умов транспортування вантажу
Це досить часта причина псування та пошкодження. На зберігання товарів впливає температура, рівень вологості та інші параметри. Зміна кожного чинника може зіпсувати багато видів вантажів. Тому важливо дотримуватися умов перевезення та правильно вибирати тип транспортного засобу. Наприклад, товари глибокої заморозки (морозиво, крабові палички, заморожене м’ясо) слід перевозити лише у справних рефрижераторах. Чимало продуктів бажано транспортувати в ізотермічних авто. Тому важливо підібрати фургон, що буде відповідати усім умовам транспортування. Умови транспортування різних вантажів докладно описані у Правилах перевезення вантажів автотранспортом. В цих же правилах і вказано, що вся відповідальність покладається на перевізника за втрату, нестачу, псування чи пошкодження вантажу
Механічні пошкодження вантажу
Деякі вантажники недбало ставляться до своїх обов’язків та не вміють акуратно поводитися з товаром. Вони можуть кидати вантаж, волочити його по землі і т.д. Це призводить до ударів та появи деформації. Якщо вантаж не закріпити в кузові автомобіля, він може під час руху переміщатися з боку на бік і битися об борт чи стінки кузова. У цьому випадку важливо перевіряти міцність упаковки та тари і добре закріплювати вантаж у кабіні, ув’язуючи його при необхідності спеціальними ременями. Вантажники повинні акуратно виконувати вантажно-розвантажувальні операції. Якщо ваш багаж було пошкоджено при перевезенні, обов’язково складіть акт про пошкодження вантажу (зразок можна знайти в інтернеті). Та якщо ви хочете, щоб перевізник компенсував вам вашу шкоду від збитків, тоді складіть претензію про пошкодження вантажу на компанію перевізника.
Атмосферні опади
Багато видів вантажів слід захищати від атмосферних опадів (дощу, снігу, граду). У цьому випадку важливо використовувати автомобілі з новим якісним тентом, що не має зазорів та тріщин. Або перевозити товар фургонами з суцільного металу.
Аварії на дорогах
У разі ДТП може статися пошкодження не тільки вантажу, а й самого транспортного засобу. Причому досить значне. У цьому випадку завдані збитки відшкодовує винна сторона або страхова компанія.
Природний спад
Кількість вантажу може зменшуватись під впливом природних причин. Це називають природним зменшенням вантажів. Існують спеціальні норми природних втрат для різних видів вантажів при їх транспортуванні, зберіганні та виконанні вантажно-розвантажувальних робіт.
Як бачите, вантаж може бути пошкоджений або частково зіпсований внаслідок впливу факторів природи, упущень персоналу, виникнення непередбачених ситуацій або одночасного впливу всіх цих явищ. Щоб мінімізувати можливі неприємності, які спричиняють пошкодження вантажу, радимо співпрацювати тільки з надійними транспортними компаніями. Але якщо сталась неприємна подія, радимо одразу на місці заповнювати документи, які складаються в разі пошкодження чи знищення вантажу. Це акт пошкодження вантажу (зразок) та претензія перевізнику за пошкодження вантажу (зразок). До цих документів ви повинні надати оригінали первинних документів: приходних та видаткових документів, що саме такий вантаж, у такій кількості ви надали для перевезення. Тоді ви зможете хоч якось захистити свої інтереси та отримати компенсацію від перевізника чи страхової компанії.
Перевізник бере на себе обов’язки з моменту отримання товару до моменту видачі вантажу. Відповідальність перевізника за втрату, нестачу, псування або пошкодження вантажу, багажу, пошти може бути оскаржена, тому що є випадки, коли незбереження не залежало від перевізника обставин і він не міг їм запобігти.